Krátký vhled do toho, o čem se mluví - soukromé (nebo také nestátní) rezervace, přinesl…
Náš spolek formálně vznikl v lednu 2018 a něco málo o motivacích, cílech, krátké historii a už i prvních výsledcích naší práce jsem zmiňoval zde:
Na přelomu roku 2018/2019 vznikla a prvně se sešla Komise Zdravého města a místní Agendy 21 (https://krnov.cz/komise-zdraveho-mesta/d-45250/p1=38246) v novém, povolebním složení. Hned na první schůzi dne 4. 2. 2019 jsem si dovolil vystoupit s následující prezentací:
Závěr tehdejšího prvního sezení komise byl, doslovně cituji, tento:
Komise Zdravého města a místní Agendy21 Krnov doporučuje věnovat se tématu, které přednesl Ing. Lukáš Matela, Ph.D.
V roce 2019 a posléze i 2020 a 2021, pokud to tehdejší situace s Covidem dovolila, jsem se intenzivně tématu věnoval, komunikoval s MÚ, SPÚ i projektanty, ale jako „aktivista“ jsem byl vždy maximálně vyslechnut a zjistil jsem vždy, že to „na něčem“ vázne (z různých stran ty důvody byly různé) a že se na věci pracuje. Několikrát a nejspíše marně jsem téma otevřel znovu i na Komisi.
Bohužel nečinnost (nebo velmi pomalá činnost) nepřinesla do dnešního dne ve věci KoPÚ jediný praktický výsledek. Dokonce ani záplava z října 2020, kdy vytrvalé vydatné deště způsobily splachy z polí a několika málo soukromým osobám i škody, nebyly dostatečným impulsem pro akceleraci prací:
Ničivé povodně září 2024 – impuls pro další práci
Snad se alespoň ničivá povodeň stane hnacím motorem toho, co potřebujeme v krajině kolem řešit. Faktem je a je potřeba to zmínit, že vytrvalé zářiové deště ve dnech 12. – 15. 9. měly na různých místech rozdílnou intenzitu. Čísla 500 mm srážek byla spíše západněji a severněji od Krnova (Jeseníky), měřením v Krnově se ukázalo, že v okolí spadlo „jen“ 150-200 mm srážek a ničivost na město tedy přišla především z řeky.
150-200 mm je sice na naše poměry dost, ale domnívám se, že krajinu bychom měli mít ve stavu, kdy takové srážky by měla ustát a k erozi půdy a splavování bahna z polí a lesů by nemělo docházet a to je pro nás velká výzva.
Několik komentovaných fotek z neradostné procházky ze dne 15. 10. 2024
Závěrem
Určitě je potřeba pochválit vedení města za podporu a konkrétní pracovníky MÚ za práci na projektu Živá krajina. Mnoho se zmonitorovalo, něco se v nezemědělské krajině i zrealizovalo a realizovat se bude. Schopnost zadržet vodu je ale zejména na zemědělské půdě v současné době nízká a je to o to palčivější problém, když obdělávaná pole ve svahu bezprostředně sousedí se zástavbou.
V podstatě podobně jako v oné prezentaci z roku 2018/2019 si nelze než opět položit tytéž otázky i v roce 2024:
CO DÁL ?
- Budeme čekat na další přívalové deště ?
- Budeme přihlížet další erozi ornice a znehodnocování půdy v okolí Krnova ?
- Budeme nadále opakovaně odklízet bahno z veřejných ploch, staveb a zařízení a také ze soukromých pozemků ?
- NEBO UŽ ZAČNEME KONEČNĚ SITUACI ŘEŠIT A BUDEME ELIMINOVAT PŘÍČINY PROBLÉMŮ ?
Přeji Krnovu, aby se co nejdříve z pojmenovaných problémů v okolí, které Územní plán obce i model Živá krajina popisuje:
https://www.zivakrajina.info/na-cem-pracujeme/model-ziva-krajina-pro-mesto-krnov
stala příložitost pro zajímavá řešení a projekty, která se daří úspěšně realizovat jinde:
https://www.adapterraawards.cz/cs/Park-Zdenka-Kopala-Litomysl