Je skvělé být u toho, když paní učitelka i studenti překročí komfortní zónu, teplo lavic…
Je to 5 let, co byl vysazen na území bývalého vojenského prostoru v Chomýži Genofondový sad ovocných odrůd – jabloní a hrušní, které se v naší oblasti dle dochovaných nálezů pěstovaly. Jde o extenzivní sbírkový sad. Vedle jednoho z cílů: zachování starých a krajových odrůd, má představovat biotop – vysokokmenný extenzivní sad, který postupně z naší krajiny mizí. Má tedy výraznou mimoprodukční funkci.
Sad byl vysazen za účasti veřejnosti v sobotu 2. 11. 2019 za podpory programu Ochrana biodiverzity a města Krnova. Údržba je rovněž částečně spolufinancována z programu Ochrana biodiverzity Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).
Od doby výsadby se událo mnohé:
- hned na jaře 2020 se po založení sadu a prvotní údržbě na jeho ploše podařilo objevit přežívající exempláře vzácných druhů rostlin, např. hadilka, vemeník, hladýš
- absolvovali jsme Covidové roky 2020-2021
- v souvislosti se sadem vznikla o rok později i sbírková alej hrušní u vršku 5-ti borovic
- sad uspěl v soutěži příkladů dobré praxe v ročníku 2020 (spolupráce občanské společnosti se samosprávou)
- v blízkosti se objevil v roce 2021 bobr, což znamenalo zabezpečit sad trochu jinak proti okusu
- sad se stal součástí dlouho připravovaného pastevního areálu
Ačkoli to není vidět, každoročně o sad pečujeme, doplňujeme jej o nově nalezené odrůdy, provádíme výchovné řezy, opravy úvazků a třeba také spolu se skauty provádíme likvidaci invazních druhů rostlin. K pětiletému výročí jsme přistoupili k výměně 20 % opěrných kůlů, které povětrnostní podmínky poškodily.
Některé stromky už natolik sebevědomě povyrostly, že už opěrné kůly nepotřebují, některé ještě potřebují pár let času.
Bylo deklarováno už od počátku, že produkční funkce není primárním cílem a také to, že ovoce je v prvních letech spíše nežádoucí. Je totiž potřeba, aby stromky investovaly energii do tvorby kmene a kosterních větví, aby byly pevné a silné a případnou budoucí bohatou úrodu unesly.
Ale přírodě nelze poručit. I když jsme příležitostně redukovali násadu plodů, na silněji rostoucích stromcích jsme tu a tam nějaký plod ponechali (a nebo přehlédli). Pár fotek prvních plodů z loňska a předloňska.
Dobré výsledky nepřicházejí vždy „hned“. Doba je rychlá, čím dále rychlejší, ale spousta činností a oborů vyžaduje svůj čas. Určitě je tak tomu v ovocnářství, zejména pokud jdeme cestou dlouhověkého extenzivního sadu. Nicméně první nadějné signály přicházejí a těšíme se, že s vámi a především se všemi co jste se na výsadbě podíleli, budeme moct na některé ze zamýšlených degustačních akcích již brzy ochutnat pestrost chutí a shlédnout pestrost tvarů a barev.