Skip to content
Komplexní pozemkové úpravy, Krnov a povodně

Náš spolek formálně vznikl v lednu 2018 a něco málo o motivacích, cílech, krátké historii a už i prvních výsledcích naší práce jsem zmiňoval zde:

článek Pestřejší krajina ve Slezsku

Na přelomu roku 2018/2019 vznikla a prvně se sešla Komise Zdravého města a místní Agendy 21 (https://krnov.cz/komise-zdraveho-mesta/d-45250/p1=38246) v novém, povolebním složení. Hned na první schůzi dne 4. 2. 2019 jsem si dovolil vystoupit s následující prezentací:

Závěr tehdejšího prvního sezení komise byl, doslovně cituji, tento:

Komise Zdravého města a místní Agendy21 Krnov doporučuje věnovat se tématu, které přednesl Ing. Lukáš Matela, Ph.D.

V roce 2019 a posléze i 2020 a 2021, pokud to tehdejší situace s Covidem dovolila, jsem se intenzivně tématu věnoval, komunikoval s MÚ, SPÚ i projektanty, ale jako „aktivista“ jsem byl vždy maximálně vyslechnut a zjistil jsem vždy, že to „na něčem“ vázne (z různých stran ty důvody byly různé) a že se na věci pracuje. Několikrát a nejspíše marně jsem téma otevřel znovu i na Komisi.

Bohužel nečinnost (nebo velmi pomalá činnost) nepřinesla do dnešního dne ve věci KoPÚ jediný praktický výsledek. Dokonce ani záplava z října 2020, kdy vytrvalé vydatné deště způsobily splachy z polí a několika málo soukromým osobám i škody, nebyly dostatečným impulsem pro akceleraci prací:

Ničivé povodně září 2024 – impuls pro další práci

Snad se alespoň ničivá povodeň stane hnacím motorem toho, co potřebujeme v krajině kolem řešit. Faktem je a je potřeba to zmínit, že vytrvalé zářiové deště ve dnech 12. – 15. 9. měly na různých místech rozdílnou intenzitu. Čísla 500 mm srážek byla spíše západněji a severněji od Krnova (Jeseníky), měřením v Krnově se ukázalo, že v okolí spadlo „jen“ 150-200 mm srážek a ničivost na město tedy přišla především z řeky.

150-200 mm je sice na naše poměry dost, ale domnívám se, že krajinu bychom měli mít ve stavu, kdy takové srážky by měla ustát a k erozi půdy a splavování bahna z polí a lesů by nemělo docházet a to je pro nás velká výzva.

 

Několik komentovaných fotek z neradostné procházky ze dne 15. 10. 2024

Z příkopy nad cestou je propustkem do svažité části pole vypuštěna přebytečná voda
Z příkopy nad cestou je propustkem do svažité části pole vypuštěna přebytečná voda
Protože jde o svažitou obdělávanou část pole a protože pršelo v době, kdy kořeny polní kultury nestihly zpevnit povrch, započal proces eroze
Protože jde o svažitou obdělávanou část pole a protože pršelo v době, kdy kořeny polní kultury nestihly zpevnit povrch, započal proces eroze
Při přívalových srážkách má téct přebytečná voda zatravněným průlehem
Při přívalových srážkách má téct přebytečná voda zatravněným průlehem
Ve skutečnosti teče voda kolem něj a odplavuje další a další ornici
Ve skutečnosti teče voda kolem něj a odplavuje další a další ornici
Odplavuje ji zleva i zprava a voda s bahnem teče do obydlené části města
Odplavuje ji zleva i zprava a voda s bahnem teče do obydlené části města
Množství ornice je obrovské (škoda pro zemědělce) a v ulicích, zahradách a sklepích je pak ve formě bahna (škoda pro občany i veřejné majetky)
Množství ornice je obrovské (škoda pro zemědělce) a v ulicích, zahradách a sklepích je pak ve formě bahna (škoda pro občany i veřejné majetky)
Uvádí se, že svah o délce 200 m více představuje bez ohledu na sklon erozní ohrožení
Uvádí se, že svah o délce 200 m více představuje bez ohledu na sklon erozní ohrožení
To obnažené kamení pod odplavenou ornicí jsou oblázky. Nevím, zda z bývalého říčního koryta, nebo sem bylo dotlačeno ledovcem
To obnažené kamení pod odplavenou ornicí jsou oblázky. Nevím, zda z bývalého říčního koryta, nebo sem bylo dotlačeno ledovcem
Rýhy jsou i přes metr široké a několik desítek cm hluboké
Rýhy jsou i přes metr široké a několik desítek cm hluboké
Množství ornice odplavené ze svažitých částí polí dolů do údolí je obrovské, zde jen zlomek, zbytek odklízejí kousek odtud ve městě
Množství ornice odplavené ze svažitých částí polí dolů do údolí je obrovské, zde jen zlomek, zbytek odklízejí kousek odtud ve městě

 

Závěrem

Určitě je potřeba pochválit vedení města za podporu a konkrétní pracovníky MÚ za práci na projektu Živá krajina. Mnoho se zmonitorovalo, něco se v nezemědělské krajině i zrealizovalo a realizovat se bude. Schopnost zadržet vodu je ale zejména na zemědělské půdě v současné době nízká a je to o to palčivější problém, když obdělávaná pole ve svahu bezprostředně sousedí se zástavbou.

V podstatě podobně jako v oné prezentaci z roku 2018/2019 si nelze než opět položit tytéž otázky i v roce 2024:

CO DÁL ?

  • Budeme čekat na další přívalové deště ?
  • Budeme přihlížet další erozi ornice a znehodnocování půdy v okolí Krnova ?
  • Budeme nadále opakovaně odklízet bahno z veřejných ploch, staveb a zařízení a také ze soukromých pozemků ?
  • NEBO UŽ ZAČNEME KONEČNĚ SITUACI ŘEŠIT A BUDEME ELIMINOVAT PŘÍČINY PROBLÉMŮ ?

Přeji Krnovu, aby se co nejdříve z pojmenovaných problémů v okolí, které Územní plán obce i model Živá krajina popisuje:

https://www.zivakrajina.info/na-cem-pracujeme/model-ziva-krajina-pro-mesto-krnov

Průleh který při přívalových srážkách směřuje přebytečnou vodu do zastavěného území Chárovská ulice

stala příložitost pro zajímavá řešení a projekty, která se daří úspěšně realizovat jinde:

https://www.adapterraawards.cz/cs/Park-Zdenka-Kopala-Litomysl

Park Zdeňka Kopala v Litomyšli
Park Zdeňka Kopala v Litomyšli
Back To Top